2021-04-27

TOGETAIR 2021: 3.5 Deweloperzy konkurują rozwiązaniami eko!

O tym i wielu innych wyzwaniach rozmawiali zaproszeni przez Agnieszkę Zarębę z Radia Zet wybitni eksperci:

  • Marcin Ścigan – Dyrektor Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • Sebastian Nowak - Z-ca dyr. Departamentu Budownictwa, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej
  • Grzegorz Kiełpsz – Prezes, Polski Związek Firm Deweloperskich
  • Iwona Sroka - Członek Zarządu Murapol SA
  • Joanna Makowiecka-Gatza - Prezes Zarządu Karmar
  • Piotr Śmieja - Prezes Zarządu Red Snake                                                                                                              

W trakcie rozmowy na pierwszy wysunęła się kwestia fotowoltaiki, która w ostatnich latach rozwinęła się w Polsce niezwykle dynamicznie. To zdecydowanie jeden z sukcesów Polskiej gospodarki w kontekście ekologii. Mówił o tym między innymi Marcin Ścigan, wskazując jednocześnie przestrzenie do rozwoju: „Rok 2020 był przełomowy w kwestii fotowoltaiki. 5% gospodarstw domowych zainstalowało panele. Fotowoltaika zintegrowana z budynkami to nowy obszar rozwoju. Legislacja raczkuje, ale mam nadzieje, że nadąży, gdyż błyskawicznie rozwijają się polskie firmy, które oferują produkty w tym zakresie.”         

Wtórował mu Sebastian Nowak z NFOSiGW „My płacimy za efekt dodany, więc widzimy w fotowoltaice przyszłość i swoją rolę. Dokładamy wszelkich starań, by paneli na dachach polskich domów było jak najwięcej.”

O nowatorskich rozwiązaniach w tej dziedzinie opowiadał też Piotr Śmieja, przedstawiciel innowacyjnej firmy właśnie z tej branży: „Jesteśmy jedną z pierwszych firm na polskim rynku, które połączyły fotowoltaikę z systemem ogrzewania elektrycznego domów. W ub. r. w tym systemie powstało ok. 1000 takich domów w Polsce. Zalety systemu zaczynają też dostrzegać inwestorzy w budownictwie wielorodzinnym.

Przedstawiciel PZFD opowiedział o nowych inicjatywach w branży: „Coraz więcej uwagi na budowach przykłada się do używania maszyn i urządzeń energooszczędnych, coraz większa jest też dbałość o tworzenie jak najmniejszej ilości odpadów. Rozwijamy szereg inicjatyw wraz z grupą Eco Avengers, w tym nasadzenia drzew. Podczas jednej z akcji na Pomorzu posadzono 110 tys. drzew. 22 maja będziemy natomiast bić rekord w budowaniu największego domu dla owadów.”

Zgodziła się z nim Iwona Sroka z Murapol SA, wskazując obecne w branży trendy: „Konkurujemy ze sobą właśnie rozwiązaniami eko. Sporo zainwestowaliśmy w nowoczesne rozwiązania, w tym stacje ładowania aut elektrycznych. Klienci szukają czegoś, co jest bliżej natury i się szybko nie zużyje.”

Na zakończenie Joanna Makowiecka-Gatza podsumowała rozważania branży:„Idziemy mocno w stronę, by inwestycje były jak najmniej szkodliwe dla środowiska i ludzi, którzy żyją wokół. Pięć obszarów, które są dla nas bardzo ważne to: relacje z klientem, otoczenie, w którym działamy, zarządzanie odpadami, BHP i warunki socjalne.”