2021-04-23

TOGETAIR 2021: 3.2 Polscy rolnicy na rozdrożu

Debata: Lokalni dostawcy – rozwój ekologicznego rolnictwa.

Polscy rolnicy są jednymi z najmłodszych w Europie, a tym samym przed nimi jest wiele szans, pomimo stosunkowo niskiego areału gospodarstw. Określani są jako otwarci i oczekujący różnego rodzaju innowacji. Tym samym dyskusja wokół przyszłości rolnictwa przeradza się również w poszukiwanie nisz, w których ci rolnicy mogliby funkcjonować w sposób efektywny.  Rolnictwo ekologiczne kiedyś było taką niszą, ale dziś może przerodzić się w coś zdecydowanie większego. O szansach i możliwościach w tym kontekście mówili zaproszenie goście:

  • Michał Rzytki - Dyrektor Departamentu Jakości Żywności i Bezpieczeństwa Produkcji Roślinnej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  • Maciej Golubiewski - Szef Gabinetu Janusza Wojciechowskiego, Komisarza UE ds. Rolnictwa
  • Michał Rybarczyk - Zastępca Dyrektora Departamentu Płatności Bezpośrednich Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
  • Adam Pieńkowski - Prezes Zarządu McDonald's Polska
  • Kamil Wyszkowski - Przedstawiciel i Prezes Rady UN Global Compact Network Poland
  • Iga Wasilewicz - Public And Government Affairs Manager, BASF Polska

Panel poprowadziła Lucyna Talaśka- Klich kierownik redakcji Polska Press.

Dyskutanci zauważając oczekiwania i pewnego dynamikę rolników skupili się w swoich rozmowach przede wszystkich na wyzwaniach związanych z przygotowaniem środowiska, zarówno legislacyjnego, jak i dopłat oraz szeregu programów pomocowych, które wesprą rolników w ich projektach.

„Produkcja ekologiczna to nie jest produkcja zacofana, wymaga dużo więcej wiedzy i kompetencji od producentów rolnych niż tradycyjna.” – jak powiedział Michał Rzytki, a zatem wymagana są programy wsparcia.

 

Myśli już o nich Unia Europejska, jak opowiedział Maciej Golubiewski: „Komisja Europejska chce wprowadzić system zachęt do przejścia na rolnictwo ekologiczne. W pilotażach jest instrument o nazwie ekoschemat  - rolnicy, którzy z niego skorzystają, otrzymają dodatkowe opłaty. Lokalne przetwórstwo i skrócony łańcuch dostaw (np. łączenie się rolników w spółdzielnie) to kolejne elementy mające zmienić otoczenie małych gospodarstw.”

Pomóc chce też ARiMR, na co zwrócił uwagę Michał Rybarczyk „Staramy się od kilku lat uprościć mechanizm składania wniosków o dopłaty od producentów rolnych, także tych ekologicznych. Wypełnienie wniosku nie wymaga wychodzenia z domu – aplikacja eWniosekPlus jest intuicyjna, wymaga tylko potwierdzania lub modyfikacji danych, rolnik nie musi praktycznie niczego sam wypełniać.”

Na swoje działanie zwrócił uwagę również prezes McDonald's Polska
„Lokalni dostawcy są dla nas ważni, jesteśmy blisko gospodarstw rolnych. U podstaw naszego systemu stoi polskie rolnictwo. Większość produktów sprzedawanych w McDonalds w Polsce pochodzi stąd, z Polski. Jesteśmy żywo zainteresowani wzrostem jakości polskich produktów rolnych, wymiarem ekologicznym i zrównoważeniem produkcji rolnej.”

Inną, szerszą perspektywę rozumienia ekologicznego rolnictwa przedstawił Kamil Wyszkowski: „Rolnictwo ma 18,4% udziału w emisjach – to jest za dużo. Każda krowa produkuje ok. 300-350 litrów czystego metanu. Trzeba odejść od masowej hodowli bydła na rzecz mięsa hodowanego w laboratoriach. Od tego trendu nie ma odwrotu.” 


W podobny sposób podeszła do tematu Iga Wasilewicz „Czy przejście na 25% rolnictwa ekologicznego pomoże nam w zmniejszeniu emisji? Przydałaby się porządna ocena skutków takich działań.  Jeżeli uznamy że naszym wspólnym celem jest ochrona klimatu, to z punktu widzenia środowiska czy z punktu widzenia konsumenta, nie jest najważniejsze, ile ten produkt na półce w sklepie ma certyfikatów, tylko jakie rzeczywiście były skutki produkcji dla środowiska.”

Podsumowując – ekologiczne rolnictwo ma wiele znaczeń, nie tylko dotyczy sposobu produkcji rolnej, ale też tego, co produkujemy. To wyzwanie, ale i wielka szansa dla polskiej