2021-04-23

TOGETAIR 2021: 3.0 „Samochodoza” i „betonoza” błędem branży

Trzeci, ostatni dzień drugiej edycji Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2021 tradycyjnie rozpoczął się śniadaniem prasowym.

Pierwszy z dziennikarzami spotkał się przedstawiciel branży deweloperskiej, Konrad Płochocki – dyrektor generalny PZFD. W swoim wystąpieniu nawiązał do pierwszego dnia wydarzenia, to jest rozmowy w formule EKO-ring z aktywistą, Janem Śpiewakiem.

Śniadanie prasowe trzeciego dnia szczytu rozpoczęło się od nawiązania do ekoringu, starcia na argumenty Konarada Płochockiego, dyrektora generalnego PZFD i aktywisty Jana Śpiewaka. W imieniu branży przyznał, że niestety ma ona na koncie wiele błędów w związku z „samochodozą” i „betonozą” i podkreślił potrzebę konieczności zmian w świadomości. 

Sposobem na to mają być akcje edukacyjne. Jedną z nich jest budowa największego modułowego domu dla owadów połączona biciem rekordu Guinnessa.  Akcja rozpocznie się już 22 maja tego roku.

Następny na scenie pojawił się przedstawiciel Wód Polskich – Grzegorz Szymoniak, pełnomocnik ds. inwestycji na Mazurach na kwotę ponad 300 mln zł. Potwierdził on, że prace modernizacyjne związane z remontami na szlakach zakończą się w tym i przyszłym roku. Mimo inwestycji kanały pozostaną otwarte dla ruchu, a otwarcie sezonu nastąpi 27 kwietnia.                                                                                                                    

Ostatnim gościem śniadania prasowego był przedstawiciel firmy Red Snake, innowatora w kontekście ogrzewania domów. Pan Jakub Manicki przedstawił nową na rynku ideę wpisująca się w kontekst budownictwa 4.0. „Musimy powoli przyzwyczajać się do idei domów budowanych jak z klocków Lego. […] Płacąc jedną miesięczną ratę możemy mieć zapewnione utrzymanie domu i samochodu elektrycznego. […] Już w tym roku zaproponujemy pierwsze domy pokazowe.” 

Wskazał tym samym, że domy stają się produktem nowoczesnym wychodzącym poza dotychczasowe ograniczenia, a ich sprzedaż jest usługą, którą można wpisać we współczesną ekonomię.