2021-04-22

TOGETAIR 2021: 1.5 Fotowoltaika na każdym dachu w Polsce już w tej dekadzie?

Zielona energia, nowoczesne technologie i zeroemisyjne domy
Kolejna ważna debata pierwszego dnia Szczytu Klimatycznego!

Budownictwo 4.0 to koncepcja, która zdobywa coraz większą popularność. Dom przestaje być domeną indywidualnych inwestorów, a staje się takim samym produktem, jak samochód, oferując konkretne rozwiązania. To zmiana myślenia, w która zaimplementowane są nowe technologie ekologiczne. O tym właśnie rozmawiali zaproszeni paneliści pod wodzą Agnieszki Zaręby z Radia Zet:

Ireneusz Zyska  -  sekretarz stanu, pełnomocnik ds. odnawialnych źródeł energii Ministerstwa Klimatu i Środowiska
Lech Kaniuk -  prezes zarządu  SunRoof
Jakub Manicki - członek zarządu Redsnake
Konrad Płochocki - dyrektor generalny Polskiego Związku Film Developerskich 
Andrzej Głuszyński - Państwowy Instytut Geologiczny
Artur Michalski  -  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska
Marcin Kruk - Sieć Badawcza Łukasiewicz

Przedstawiciele branży budowlanej jednoznacznie zgodzili się, co oczekiwań odnośnie fotowoltaiki. Swoje nadzieję wprost wyraził prezes SunRoof:

„Prawdopodobnie w tej dekadzie osiągniemy to, że wszystkie nowe budynki będą miały fotowoltaikę, nawet w miejscach zacienionych”.

W podobnym tonie wyraził się Konrad Płochocki, wskazując na nowe powierzchnie dla paneli solarnych: 

„Dobrze byłoby, gdybyśmy widzieli panele fotowoltaiczne na wszystkich nowych budynkach. Pamiętajmy, że panele to już nie tylko dach, ale także elewacja. Branża może wykorzystywać te powierzchnie dużo efektywniej niż dzisiaj.”

Z innej perspektywy o fotowoltaice mówił kolejny przedstawiciel branży, pan Jakub Manicki:

„W przypadku budynków wielorodzinnych pytanie brzmi, kiedy wszyscy mieszkańcy będą mogli z fotowoltaiki korzystać, nawet jeśli instalacja będzie w pewnej odległości (tzw. wirtualny prosument).”

Na kolejne możliwości zwrócił uwagę Andrzej Głuszyński z PIG:

„Potencjał energii zgromadzonej pod ziemią może być wykorzystywany przy pomocy pomp ciepła do ogrzewania, ale też chłodzenia budynków. Od kilku lat trwa w Instytucie tworzenie map potencjału geotermii niskotemperaturowej w wielu obszarach Polski.”

Jakub Manicki - Członek Zarządu Redsnake:

„W przypadku budynków wielorodzinnych pytanie brzmi, kiedy wszyscy mieszkańcy będą mogli z fotowoltaiki korzystać, nawet jeśli instalacja będzie w pewnej odległości (tzw. wirtualny prosument).”

Do poszukiwania nowych rozwiązań oraz innowacji wezwał Marcin Kruk:

„Budownictwo 4.0 angażuje wszystkie nowinki technologiczne, takie jak modelowanie budynku w całości w przestrzeni wirtualnej, by zastosować najlepsze rozwiązania. Coraz więcej sprzętu budowlanego pracuje w ramach internetu rzeczy. Idea budownictwa 4.0 to przeniesienie „produkcji” budynku do fabryk.”