2021-04-21

TOGETAIR 2021: 1 PODSUMOWANIE dzień 1. Nowe deklaracje, ważne decyzje i wielkie emocje podczas debat!

8 rano, środowy poranek w hotelu Sofitel Victoria w centrum Warszawy – właśnie tutaj rozpoczęła się druga edycja Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.  

Minister Klimatu otworzył Szczyt Klimatyczny

Forum otworzył Minister Klimatu i Środowiska, Michał Kurtyka – podkreślając olbrzymi postęp, jaki w ostatnim czasie uczyniła Polska w kontekście wyzwań ekologicznych:
„Zrobiliśmy milowy krok naprzód, jeśli chodzi o to, jak chcemy przeprowadzić transformację energetyczną”.

Publikacja Polskiego Raportu Klimatycznego

Następnie nastąpiła uroczysta publikacja Raportu Klimatycznego – jedynego tego typu projektu w Polsce. 
„Po raz pierwszy prezentujemy multimedialny Raport Klimatyczny TOGETAIR wszystkim zainteresowanym ekologią oraz działaniami każdego sektora gospodarki na rzecz ochrony polskiego środowiska. Jest to pierwszy tego typu raport, który pojawia się w przestrzeni publicznej. Odbiorcy znajdą w nim opracowania, opisy, trendy, oceny i kierunki na najbliższe lata w kontekście zmieniającego się klimatu. Mamy nadzieję, że wiedza w nim zawarta pomoże w doskonaleniu działań ekologicznych – skomentowała Agata Śmieja, Prezes Fundacji Czyste Powietrze oraz pomysłodawca Szczytu Klimatycznego TOGETAIR


Podpisanie listu intencyjnego w sprawie programu „Zielona Kolej”.

A to już kolejne ważne wydarzenia szczytu – koncern CTL Logistics w i PKP Energetyka podpisały list intencyjny ws. programu "Zielona Kolej". Celem współpracy jest przejście CTL Logistics na energię z OZE. Jak powiedział prezes PKP Energetyka Wojciecha Orzecha, do 2030 r. 85 proc. energii, która zasila kolej w Polsce ma pochodzić właśnie z takich źródeł.

Debaty tematyczne – emocje i merytoryka
Następnie, po porannych emocjach, rozpoczęły się debaty i panele tematyczne, poświęcone wybranym aspektom wyzwań ekologicznych, przed jakimi stoi Polska.

W pierwszej z nich wziął udział Minister Klimatu, Michał Kurtyka, przedstawiając założenia polityki energetycznej Polski oraz jej przyszłego miksu energetycznego. Wskazał przy tym nieuchronność zmian, przed jakimi stoimy, jako kraj, nie tylko w kontekście wyzwań klimatycznych, ale też bardziej przyziemnych problemów, to jest starzeniu się infrastruktury energetycznej.
Następnym tematem rozmów ekspertów była elektromobilność. Przedstawiciele rynku automotive, administracji centralnej oraz regulatorów zastanawiali się, w jaki sposób walczyć z największymi barierami rozwoju samochodów elektrycznych – to jest wysokiej ceny i stosunkowo ubogiej jeszcze infrastruktury. 
Trzecia debata dnia przyniosła prawdziwe emocje, a ich epicentrum był program „Czyste Powietrze”. Z jednej strony doceniono samą ideę, z drugiej oczekiwano większego zaangażowania i sięgnięcia po nowe fundusze unijne, wskazując, że walka ze smogiem wymaga większych inwestycji. Wskazywano też kwestię „ubóstwa i wykluczenia energetycznego” najbiedniejszych, którzy na ten moment znajdują się poza jakimikolwiek programami pomocowymi.
Kolejnym punktem programu była nowość: EKO-RING, gdzie starli się ze sobą Jan Śpiewak, aktywista miejski oraz Konrad Płochocki, przedstawiciel Związku Firm Deweloperskich. Tematem była walką z betonozą, ale także nowe inicjatywy, mające ocieplić wizerunek rynku inwestycji mieszkaniowych.
W dalszej części Szczytu poruszone zostały bardzo ważne tematy – kwestia granicznego podatku węglowego, zielonej energii w kontekście budownictwa mieszkaniowego oraz gospodarki wodnej. Każdy z tych tematów został solidnie pogłębiony, a widzowie mogli poznać nie tylko opinię, ale też założenia polityki klimatycznej we wskazanych obszarach na najbliższe lata.
Pierwszy dzień Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2021 podkreślił wagę tego wydarzenia. To nie tylko olbrzymia dawka wiedzy, ale też realne działania oraz prawdziwe emocje. Przede wszystkim jednak to forum wymiany myśli na temat zielonych wyzwań przed jakimi stoi Polska ale i też i każdy z nas, jako konsument.