2021-04-20

Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2021. Oglądaj transmisję na polsatnews.pl

16 debat na temat konsekwencji zmian klimatycznych, walki ze smogiem i transformacji energetycznej - to i wiele więcej czeka na uczestników Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2021. Wydarzenie w formie online odbędzie się w dniach 21-23 kwietnia. Jego transmisja będzie dostępna na portalu polsatnews.pl. Startujemy w środę o 9:20.
Celem Szczytu Klimatycznego TOGETAIR jest zainicjowanie wspólnych działań wszystkich sektorów kraju - rządu, samorządów, nauki, biznesu, NGOSów i mediów - na rzecz ochrony środowiska oraz stworzenia ambitnej, racjonalnej ekonomicznie polskiej polityki klimatycznej.

15 uczelni wyższych, 16 Marszałków Wojewódzkich, ponad 40 partnerów merytorycznych, w tym instytuty badawcze, organizacje pozarządowe, ministerstwa oraz instytucje międzynarodowe, a także media, wyrazili swoje poparcie dla idei Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2021. Poprzedzony on zostanie publikacją pierwszego Polskiego Multimedialnego Raportu Klimatycznego.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Czyste Powietrze. Debaty na temat ochrony klimatu odbędą się od 21 do 23 kwietnia. Wydarzenie odbędzie się w pełni online w bezpiecznej formule hybrydowej nadawane na żywo z głównego studia tv w Warszawie oraz Brukseli. 

 

16 debat tematycznych

Podczas trzech dni zostanie przeprowadzonych ponad 16 debat tematycznych, w ramach których poruszane zostaną tematy proekologiczne m.in. konsekwencje zmian klimatycznych, walka ze smogiem, modernizacja ciepłownictwa, transformacja energetyczna, rozwój technologii wodorowej i przyszłość energetyki wiatrowej, a także niskoemisyjnego transportu, elektromobilności oraz przestawienie gospodarki na model cyrkulacyjny, oparty na recyklingu i ponownym wykorzystaniu surowców.

Nowością tegorocznej edycji jest 20-minutowy "EKO-RING" gdzie skonfrontują się "jeden na jeden" przedstawiciele najbardziej przeciwstawnych ekologicznych poglądów.  

Dzięki streamingowi dostępnemu m. in. w polsatnews.pl, Interia.pl, ZielonaInteria.pl dostęp do wydarzenia będzie w pełni bezpłatny. Szacuje się, że dzięki licznym partnerom medialnym zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i regionalnym relacja może dotrzeć do ponad 6 mln Polaków zainteresowanych ekologią.

ZOBACZ: Jaki będziemy mieć klimat? Pierwszy Polski Multimedialny Raport Klimatyczny

 

Program wydarzenia

Pierwszego dnia (21 kwietnia) rozmowy dotyczyć będą mi.in: perspektyw rozwoju elektromobilności w Polsce, walki za smogiem, węglowego mechanizmu korekcyjnego na granicach UE (CBAM), zielonej energii, nowoczesnych technologii i zeroemisyjnych domów, a także racjonalnej gospodarki wodą w kontekście lokalnego pustynnienia i marnotrawstwa wody.

Czwartek (22 kwietnia) będzie dniem poświęconym: sprawiedliwej transformacji, racjonalnej przyszłość polskiej energetyki i górnictwa, zeroemisyjnym systemom energetycznym, zielonemu transportowi, w kontekście ekologicznej przyszłość kolei, dróg i żeglugi; transformacji ciepła systemowego (elektrociepłownie, spalarnie, biomasa), jak również pojawią się rozmowy o wyzwaniach gospodarki komunalnej.

Z kolei w piątek (23 kwietnia) paneliści zabiorą głos w takich obszarach jak: Polski Nowy Ład i Krajowy Plan Odbudowy, ekonomiczny wzrost i poprawa zdrowia Polaków, ekologicznego rozwoju rolnictwa, ESG i zielonych obligacji, cyfrowej transformacji kraju oraz jak powinny wyglądać miasta przyjazne mieszkańcom i innowacyjne budownictwo ekologiczne.

Tegoroczną edycję Szczytu zrelacjonuje również brukselski EurActiv zajmujący się polityką europejską i bardziej dogłębną analizą polityk UE m.in. w obszarze energii i środowisk. 

Całość Szczytu Klimatycznego dostępna będzie po wydarzeniu na stronie, na kanale YouTube TOGETAIR, w specjalnie dedykowanej sekcji na money.pl oraz na portalu polsatnews.pl

 

Inspiracja do zmian

Jak zapewniają organizatorzy, TOGATAIR to szerszy wymiar rozmów o ekologii, w ramach którego najlepsi eksperci, liderzy i firmy informują, wyjaśniają i pokazują kierunki zmian, które powinny zostać podjęte. Ważnym aspektem Szczytu jest także dotarcie z wiedzą o tym, że wybierając działania neutralne dla powietrza, zielone, odnawialne źródła energii, zarówno w kontekście ogrzewania, źródeł prądu czy elektromobilności pozytywnie wpływamy na zdrowie wszystkich Polaków.

 

- Do udziału w Szczycie Klimatycznym TOGETAIR zapraszamy ekspertów, którzy dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i - nie mam wątpliwości -  zainspirują naszych odbiorców do wielu cennych zmian. Jesteśmy dumni, że mogliśmy stać się przestrzenią do takiej wymiany myśli i wiedzy - komentuje Agata Śmieja, Prezes Fundacji Czyste Powietrze. - TOGETAIR to więcej niż kongres: to miejsce do poznania możliwości, posłuchania ludzi,  zdobywania wiedzy ekologicznej w dowolnym, najbardziej dogodnym momencie. Treści ze Szczytu dostępne są przez cały rok. 

 

- TOGETAIR to także połączony projekt raportu i debaty o ogólnopolskim i międzynarodowym zasięgu, którego celem jest wyeksponowanie polskich działań, zarówno na szczeblu administracji krajowej, jak i przedstawienie w Unii Europejskiej polskiego stanowiska na rzecz ekologii i zmniejszenia emisji CO2 – wyjaśnia Artur Beck, Producent i organizator Szczytu Klimatycznego TOGATAIR, Prezes Fundacji Pozytywnych Idei.

 

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

 

Autorem tekstu jest Redakcja Polsat News. Całość tekstu jest dostępna tutaj.